Strony

Pisemne formy wypowiedzi - opis miejsca

 
Autorka rysnotki 

Maja Mark - Polski w rysunkach

Krótko o opisie
Opis pojawia się w różnych tekstach użytkowych*, zarówno oficjalnych, jak i nieoficjalnych, które służą codziennej komunikacji. Stanowi część opowiadania, ogłoszenia, listu, reklamacji czy życiorysu. Może być szczegółową prezentacją miejsca, sytuacji lub przeżyć.

 AKAPITY !!!Składa się zwykle z trzech części:
1. wprowadzenia;
2. rozwinięcia
i 3. zakończenia.

W części wstępnej wprowadza się podstawowe informacje o przedmiocie opisu. Następnie dostarcza się bardziej szczegółowych danych zgodnie z przyjętym wcześniej zamysłem. Na koniec wyraża się opinię lub odczucia.

 

Opis miejsca

Opisywane miejsca to na przykład biurko w pokoju, mieszkanie czy budynek. Podczas ich prezentacji można zacząć od ogółu do szczegółu (opis pokoju) lub od zewnątrz do wewnątrz (opis domu). Osoba opisująca może być nieruchomym obserwatorem (opis statyczny) lub reżyserem z kamerą w ręku (opis dynamiczny).

Elementy opisu miejsca:
1. wprowadzenie – informacja, co to za miejsce, gdzie się znajduje, dlaczego je wybieramy.
2. rozwinięcie – informacje ogólne (położenie, krajobraz, charakterystyczne obiekty, budynki itp.) oraz informacje szczegółowe (wygląd tego miejsca, co tam jest interesującego, co można zwiedzić, rzeczy, które można tam robić).
i 3. zakończenie – opinia na temat tego miejsca, może być w formie polecenia tego miejsca innym.

Oczywiście to, co znajdzie się w opisie jest uzależnione od tego, co opisujemy. Jeżeli będzie to nasz pokój, to nie znajdzie się w opisie obiektów do zwiedzenia 😃

* Teksty użytkowe – teksty, którymi posługujemy się w codziennych sytuacjach komunikacyjnych. Tworzone są ona na potrzeby różnych sytuacji życiowych i rozmaitych powodów – oficjalnych lub prywatnych. Do tekstów użytkowych należą m.in. podanie, życiorys, zawiadomienie, zaproszenie na jakąś uroczystość, podziękowanie, ogłoszenie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz